ماااچو بده بیاد

برای زیستن دو قلب لازم است

ترس و تنهایی در شب

بیان دیدگاه

فرهنگ و جامعه‌ای که من و ما درش بزرگ شدیم پر است از اجحاف و بی‌مهری به هر دومان. با اینکه خیلی منطبق با فرهنگ غالب بزرگ نشده‌ام ولی ریشه‌هایش در من نهادینه شده. یکی از دلایلش هم تجربه‌های ناخوشایند نوجوانی و جوانی‌ام است.

شب دیر وقت و تنها به خانه برمی‌گشتم. ناخودآگاه و از سر ترسی که چیره شده بود خودم را با اناث اطرافم مقایسه می‌کردم. من از همه کمتر جذاب بودم و این خیالم را کمی راحت می‌کرد. ولی ترس برم داشته بود که این بی‌وقت شبی همه مست و لایعقل هستند و امکانش وجود دارد که در جایی و گوشه‌ای مورد هجوم قرار بگیرم. تنها که بودم از تاریکی کوچه و سکوتش نمی‌ترسیدم ولی صدای عبور فردی از پشت سرم که می‌آمد لرزه بر اندام می‌افتاد. با خود می‌گفتم نترس اینجایی‌ها چشم و دلشان سیر است و از این کارها نمی‌کنند، تازه بخواهند هم این همه لخت‌تر و لوندتر از تو هست که با فرهنگ همدیگر هم آشنایند و برای مهاجم هم راحتتر است. ترسم بیشتر از به نوعی خودی‌ها بود. از ترس مست‌ها فکرم رفت به پناه بردن به غیرمست‌ها که ظاهر مسلمان‌طور ‌و خاورمیانه‌طور داشتند. در همان عالم اضطراب حتی جرات نکردم بیشتر فکر کنم. برایم حکم چاله به چاه را داشت. از دست کسی که نمی‌شناختم به دامان کلیشه‌ای پناه ببرم که نخورده مست است. روز روشن راه بر زنان می‌بندد، نه فقط در خفا که هر وقت دستش برسد دستمالی می‌کند‌. با افتخار از زن فقط وسیله‌ای برای رفع نیازش می‌بیند. اگر سر بی‌حجاب ببینتم فکر می‌کند مختار به هر عملی هست چون من خودم در باغ سبز نشانش داده‌ام. مرا تنها ببیند که دنبال پناه می‌گردم خودش می‌شود گرگی در لباس میش.

آنچه در ناخودآگاهم از آن می‌ترسم شاید بیشتر الگویی القا شده باشد و امروز دیگر بیشتر مردان آن سرزمین در این غالب نگنجند. ولی آنچه ناخودآگاه مرا قدرتمندتر می‌کند قوانین ناعادلانه و تصوری‌ست که همین قانون به دنبال القایش است. قانونی که به ایشان چنین امکانی را می‌دهد، قانونی که تبعیض دارد و من در محاق همان قانون قد کشیدم. برای همین همه برایم نامتعادلند مگر خلافش ثابت شود.

Advertisements

نویسنده: ماچو بده بیاد

گامی است پیش از گامی دیگر که جاده را بیدار می کند. تداومی است که زمان مرا می سازد لحظه ای است که عمر ِ مرا سرشار می کند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s